top of page

10 En İyi Kişisel Gelişim Kitabı

Güncelleme tarihi: 8 Ağu 2023

Kişisel gelişim kitabı diye arattığınızda onlarca siteyle karşılaşacaksınız. Çoğu site popüler kitapçıların ‘Çok Satanlar’ listesinden derleyerek kitapları sıralar ve kitabın kapak yazısını kopyalayarak size kitabı açıklar.


Ben kişisel gelişim kitabı hayranı ve kendim de kişisel gelişim kitabı yazan biri olarak şahsen okuduklarımdan favorilerimi derledim. Bu kitapların bazıları Türkiye’de yok veya bilinir değil. Ama inanın bu kalitesi hakkında bir ölçüt değil. Hatta çoğu Amerika’da ‘Çok Satanlar’ listesinde. Sadece Türkiye’de yeterince tanıtılmamış/ tanınmamış kitaplar.


Ayrıca kitapların çoğu benim kişisel zevkime göre seçilmiş, sunulmuş kitaplar. Bu sebeple kitapların yaşam, girişimcilik, kariyer, felsefe ve psikoloji ağırlıklı olduğunu göreceksiniz. Ama unutmayın… ’en iyi’ olduğunu belirten hiç bir liste tamamen objektif olamaz zaten. :)


Son olarak, listemdeki kitaplarda bir çok otobiyografiyle karşılaşacaksınız. İzninizle bunları da kişisel gelişim kitabı olarak tanımlayacağım. Zira seçtiğim bu kitaplarda alabileceğimiz o kadar ders var ki. Hatta sizin için, her kitabın size hangi konularda yardımcı olabileceklerini de sıralayacağım. Ve seçtiğim otobiyografilerin hepsi çok yetenekli kalemlerden çıkma. Bir belgesel değil, bir maceranın içindeymişsiniz gibi hissedeceğinizi garanti edebilirim.


O zaman… Başlayalım. En iyi kişisel gelişim kitapları.

Sondan başa doğru…10 - Atomik Alışkanlıklar, James Clear


Listemize James Clear'ın yazdığı, Türkçe’ye Sevinç Seyla Tezcan’ın çevirdiği bu kitapla başlıyoruz. 'Atomik Alışkanlıklar' Amerika’da olduğu gibi Türkiye’de de kısa zamanda yüksek bir popülerlik kazandı. Clear, bu kitabında ‘alışkanlıkların‘ hayatımızdaki etkisini gözler önüne seriyor ve doğru alışkanlıkları nasıl edineceğimizi detaylıca bizlere anlatıyor.


Clear’a göre çok büyük başarılar büyük, tek seferlik aksiyonlardan doğmuyor. Onun yerine uzun süreli, yavaş yavaş, sistemli bir şekilde hedefe doğru yürüyerek oluşuyor. Eğer bir alanda kendinizi her gün %1 geliştirirseniz, bir yılın sonunda o alanda 37 kat daha iyi olacağınızı gösteriyor. 37 kat! Aynı şekilde eğer bir alanda her gün %1 daha kötüye giderseniz, bir yılın sonunda da sıfıra yaklaşacağınızı hatırlatıyor.


Clear, alışkanlıkların önemini vurgulamakla kalmıyor. Alışkanlıkların doğasına, temeline iniyor ve bize nasıl doğru alışkanlıkları kazanacağımızı öğretiyor. Bu kitapta beni en çok etkileyen, hayatımda değişikliklere gitmeme sebep olan nokta da bu oldu. Clear, bir konuda alışkanlık kazanmak için ‘kişisel iradenize’ güvenmemenizi öneriyor. Çünkü uzun vadede, yanlış koşullarda bulunan ve zorluklarla savaşan irade illa ki pes edecektir diyor. Onun yerine bunun gibi farklı stratejiler geliştiriyor:

- Fiziksel çevresini alışkanlığı hatırlatacak şekilde dizayn ediyor. (Mesela baş ucu masanıza defter ve kalem koyup, her gün uyumadan önce çizim yapmayı aklınıza getirmeniz gibi.)

- Güzel alışkanlıklara güzel ödüller veriyor. (Her yazdığınız blog yazısından sonra kendinize Starbucks’ta bir kahve ve bir tatlı ödül etmeniz gibi.)


Clear’ın kitabı benim hayatıma direk etkisi olan nadir kitaplardan biri. Okumamın üzerinden bir buçuk yıl geçmiş olmasına rağmen hala hayatımı, ve dolayısıyla alışkanlıklarımı, dizayn ederken aklımda bu kitap var.


Bu blogu yazdığım zaman itibariyle Türkiye Amazon’da ‘İş Arama ve Kariyer’ kategorisinde ‘en çok satan’ kitap olma özelliğini taşıyan ‘Atomik Alışkanlıklar’ı herkese gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.


Nasıl satın alabilirsiniz? Amazon, Kitapyurdu.


Yurt içi veya yurt dışı istediğiniz işi bulmanız, keyif alacağınız bir kariyere ulaşmanız için hazırladığım 'Hayalindeki O İş' adlı ücretsiz e-rehber için buraya tıklayabilirsiniz!


9- Düşler Nasıl Gerçekleşti, Robert Iger


Türkiye’de de yakın zamanda satılmaya başlanan bu kitap, Disney’in CEO’su Robert Iger’ın kaleminden çıkma. Iger, kendi hayat hikayesini anlatırken bize de hem iş hem de kişisel hayatımız için eşsiz tavsiyeler veriyor.Bu kitabın en sevdiğim yanlarından biri Iger’ın çok standard, halktan biri olması. Iger, herhangi bir girişimci hikayesinde olduğu gibi tüm birikimini bir işe yatırıp, çok çalışıp ‘başarılı’ olmuyor. Onun yerine her yeni mezun gibi normal bir işte başlayıp, teker teker terfilerini alıyor, kurumsal kariyer basamaklarını tırmanıyor.


Kitap genel olarak üç bölümden oluşuyor.

1- Disney öncesindeki hayatı

2- Disney’deki yükselişi ve CEO oluşu

3- Disney’deki CEO’luk dönemli


Özellikle 2. ve 3. bölüm çok etkileyici. Milyarlarca dolar değerindeki bir şirketin yönetim kuruluna kendinizi CEO olarak kabul ettirdiğinizi hayal edin. Ne zaman gerekli adımı atarsınız? Nasıl atarsınız? Hayal etmek bile imkansız, değil mi? Eğer bu kitabı okursanız, imkansız değil...


Iger, CEO olduktan sonra Steve Jobs ile yaşadığı uzun diyaloglardan sonra Jobs’un o zamanki şirketi Pixar’ı satın alıyor. Hatta bu satın alımla birlikte Jobs, Disney’in yönetim kurulu üyelerinden biri oluyor. Kendi başına çok etkiliyi olan bu hikayeye bir de Jobs ve Iger’ın arkadaşlıklarının, iş ve sosyal muhabbetlerinin eklenmesi hikayenin gücünü daha da arttırıyor.


Iger’ın CEO olduğu dönemde ‘Star Wars’ ve ‘Marvel’ serilerini Disney’e nasıl bağladığını, o kararları nasıl verdiğini, finansal hesaplamaları nasıl yaptığını da okuyabilirsiniz. Meraklısı için (mesela… ben!) tam bir şölen bu bilgiler.


Iger kitabını, hayatından, özellikle iş hayatından aldığı derslerle bitiriyor. Ve bizler için teker teker sıralıyor önerilerini, aksiyonları…


‘Düşler Nasıl Gerçekleşti’yi edinmenizi şiddetle tavsiye ederim. Fazlasıyla sürükleyici olan bu kitabı bir çırpıda okuyacağınıza da eminim.


Nasıl satın alabilirsiniz? Amazon, D&R.8. The Third Door, Alex Banayan


‘The Third Door’.

Ne yazık ki Türkiye’de satılmayan, hiç bilinmeyen bir kitap.

Amerika‘da ise… şu ana kadarki en genç ‘Çok Satanlar’ listesine giren bir yazarın eseri.Banayan, ailesinin ısrarlarıyla okuduğu ‘Biyoloji’ bölümünün ona anlamsız geldiğini, onu köşeye sıkıştırdığını hissediyor. Çaresiz. Ve bu konuda ne yapacağını bilmiyor. Farklı farklı kitapları okuyarak, kendisine bir cevap bulmak istiyor. Ve bulamıyor.


Derken anlıyor ki… Bu cevabı içeren kitabı kendisi yaratabilir! Dünyadaki en başarılı insanlarla konuşup, onların ‘gençlere verdiği tavsiyelerini’ derleyip bir kitap yaratabilir. Bu hem kendisine hem de onun gibi durumda olan tüm insanlara yardımcı olur.


Hani deriz ya ‘Önemli olan hedef değil, yolculuk’ Ve bu kitap da bunun tam bir örneği. Banayın’ın yaratmayı amaçladığı bu kitap sırasında yaşadığı maceralar aslında kitabın kendisini oluşturuyor. Yani ‘hedefi’ değil, ‘yolculuğu’ asıl önemli olan.


Banayan’ın bu kitabı, dünyadaki en başarılı insanlara nasıl ulaştığını, onlardan nasıl tavsiyeler aldığını VE o tavsiyeleri içeren EŞSİZ bir kitap.


Banayan kimlere ulaşıyor?

Bill Gates’e!

Lady Gaga’ya!

Steve Wozniak’a! Pitbull’a!


Ve inanın bana hiç biri kolay değil. Tam bir azim, pes etmeme örneği. Her türlü başarısızlıkla karşılaşıyor. Her türlü yolu deniyor.


Banayın’ın kitabı sağlam bir ilham kaynağı, hedeflerinize ulaşmanız için güzel bir yol gösterici. Aynı zamanda onlarca başarılı insanın gençlere verdiği tavsiyeleri dinlemek de ayrı bir keyif.


Bu kitabın ne yazık ki Türkçe çevirisi yok. Ama sizler için kitabın girişini Türkçe’ye çevirmek istiyorum: (Çeviri kaliteme kızmayın lütfen) Ben bayılıyorum bu girişe:


’Hayat, iş hayatı, başarı… Hepsi bir gece kulübü gibidir.

İçeriye girmek için her zaman üç farklı yol vardır.


İlk Kapı: Ana giriş, bloğun sonuna kadar sıra olan, insanların yüzde doksan dokuzunun beklediği, içeri girmeyi umduğu kapı.


İkinci Kapı: VIP giriş, milyarderlerin, ünlülerin ve bu iş için doğmuş insanların kullandığı kapı.


Ama kimsenin size hiçbir zaman söylemediği şey ise… Her zaman ama her zaman bir Üçüncü Kapının olduğudur. Sıradan çıkıp arka sokağa koştuğunuz, kapıyı yüzlerce kez çaldığınız, camı kırıp içeri girdiğiniz veya mutfaktan gizlice süzüldüğünüz- Her zaman bir yol vardır…


Bill Gates ilk yazılımını sattığında, Steven Spielberg Hollywood’daki en genç yönetmen olduğunda… Hepsi Üçüncü Kapıyı kullandı.’


Nasıl satın alabilirsiniz? Türkçe çevirisi daha yok ne yazık ki. Kargo ücretleriyle uğraşmak istemiyorsanız Amazon'dan Kindle veya Audiobook olarak ulaşabilirsiniz.7- Senin Suçun Değil, Beyhan Budak


Listedeki kitapların hepsinin yabancı olduğu dikkatinizi çekmiştir sanırım. Çünkü blogun adıyla da uyumlu olarak, ‘Silikon Vadisi’nden yazıyorum bu yazıyı. Etrafımda, kitapçılarda, iş arkadaşlarımda hangi kitaplar varsa onlardan alıyorum ilhamımı.


Ama bir tane, nefis mi nefis, Türk yazarın bir kitabını da seçtim sizler için: ‘Senin Suçun Değil’


Klinik psikolog Beyhan Bey bu kitabında insan psikolojisinin derinlerine iniyor, bize davranışlarımızın ardında yatan temel sebepleri, geçmişte yaşadığımız hangi olaylarla ilişkili olduğunu gösteriyor. Bunu bir de kendi danışanlarıyla yaşadıklarını örneklendirerek, hikayelendirerek anlatıyor. Hikayeler ve çıkartılan dersler tam bizim kültürümüzden gelme, Türk halkının özelliklerini yansıtıyor.


Ben, ne şanslıyım ki, psikologlarla çalışma, onlara danışma fırsatı elde edebildim. Ve inanın bana hayatıma çok olumlu katkısı oldu. Psikolog yardımıyla, kendi veya arkadaşlarınızın, iş arkadaşlarınızın, partnerinizin davranışlarının sebebini anlayabilir; bilinçli, ön yargısız kararlar verebilir, aksiyonlar alabilirsiniz. Bir türlü anlayamadığınız insanları anlayabilir, çözemediğiniz sorunları çözebilir, atlatamadığınız hüzünleri atlatabilir ve ‘zehirli’ bireylerle aranızdaki ilişkileri sonlandırabilirsiniz. Eğer bir psikologla çalışamıyorsanız da üzülmeyin; çünkü Beyhan Bey’in kitabı tam bu noktada bize yardımcı oluyor.

Bu kitapta en sevdiğim şey Beyhan Bey’in, size hangi tür davranışın nasıl bir etkiye sebep olacağını bilimsel olarak anlatmakla kalmaması, gerçek danışanlarıyla yaşadıklarını da bir kurgu roman gibi bize hikayeleştirmesi. Hikayelerini merakla okurken, sağlam temele dayanan bilgilerle de öğrendiklerinizi pekiştiriyorsunuz.

Beyhan Bey’in kitabı yıllardır büyük kitapçılarda satılıyor ve ‘Çok Satanlar’ listesinden düşmüyor. Psikoloji alanında merakınız varsa (veya yoksa) ‘Senin Suçun Değil’i bir an önce edinmenizi öneririm.


Nasıl satın alabilirsiniz? D&R, Kitapyurdu.


Kendi işinizi kurmak, alabileceğiniz yatırım ve hibe kaynakları ve daha fazla detay için'10 Adımda Kendi İşini Kurmak' adlı e-rehberime ÜCRETSİZ ulaşabilirsiniz!


6- Ayakkabı Gurusu, Phil Knight


Ayakkabı Gurusu, Nike’ın kurucusu Phil Knight’ın hayatını, Nike’ın hikayesini anlatan bir oto biyografi. Türkiye’de de popüler olmaya başlamış olan bu kitapta Knight’ın yaşadığı tüm zorlukları, maceraları, tüm bu yolculuk sırasında edindiği öğrenimleri okuyabilirsiniz.Dünyaca ünlü bir markanın hikayesini okumaktan ve 48 milyar dolar değerinde servete sahip Phil Knight’ın beyninin saklı köşelerini keşfetmek gerçekten çok ufuk açıcı. Eğer daha spesifik olmamı isterseniz bu kitabın size katacağı, Knight’ın büyük sorunlar yaşayıp, üzerinden geldiği ve dersler aldığı konular:

- İşinde yaşadığı kritik sorunlar: nakit akışı sorunu, tedarikçi sorunu vb.

- Ortaklarından, iş partnerlerinden aldığı darbeler.

- Çocuklarıyla, eşiyle yaşadığı zorluklar.


Ve bunların yanı sıra Knight’tan ilham alacağınız, takdire şayan adımlarını da okuyacaksınız. Mesela Nike’ı bugünkü durumuna gelmesinde etkili olan, ünlülerle yaptığı sponsorluk anlaşmaları. Korkusuzca bu fırsatın üzerine gitmesi. (Tiger Woods, Micheal Jordan vb)


İlham verici bir karakterin hayatını okumaktan, aldığı dersleri bir de onun ağzından dinlemekten daha büyük bir kişisel gelişim ne olabilir ki?


Nasıl satın alabilirsiniz? Amazon, Kitapyurdu.5- Bir Sanatçı Gibi Araklayın, Austin Kleon


Kleon’un kitabı Amerika’da ‘Çok Satanlar’ listesinde olmasına, çoğu girişimcinin, içerik üreticisinin ‘kutsal kitabı’ olarak görülmesine rağmen Türkiye’de pek adı duyulmamakta. Olsun, bu bizim için bir engel değil! En azından Türkiye’de satılıyor, kolaylıkla kitaba ulaşabilirsiniz.


Bu kısa AMA çok güçlü kitapta, Kleon bize yaratıcılığın, içerik yaratmanın, girişimciliğin sırlarını anlatıyor. Kitabın başlığından da görüleceği gibi içerik ‘araklamanın’ yanlış olmadığını, güzel içerikleri tüketerek onlardan ilham alacağınızı, her tükettiğiniz içerikten birer parça ‘araklayarak’ kendi orjinal içeriğinizi yaratacağınızı düşünüyor. Nasıl yapılacağını, nereden başlayacağınızı da kitapta adım adım anlatıyor. Adım adım…


Bu kitabın herkese ilham vereceğini düşünüyorum ama özellikle girişimcilere, içerik üreticilerine veya o yoldan ilerlemek isteyenlere çok katkısı olacağını, karanlıkta bir fener olacağını düşünüyorum.


Ayrıca kitap boyunca Kleon’un ‘sanat projelerini’ kitabına nasıl yedirdiğine de şahit olacaksınız.


Bu kitap, geleneksellikten uzak, Kleon’un evinin konforunda yarattığı, kendi zevkine uygun, hayal gücünün sınırlarını zorlayan bir ’sanat eseri’.


Okuması maksimum iki saat sürecektir.

Ama etkisi çok daha fazla..


Nasıl satın alabilirsiniz? D&R.


4 - Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı


Pirsig’in bu kitabı yarı oto biyografi yarı kurgu şeklinde yazılmış, oğluyla yaptığı uzun motosiklet yolculuğunu kaleme alan felsefi bir şölen. İzninizle bu kitabı kişisel gelişim kitabı kategorisine koymak istiyorum çünkü bu kitaptaki kadar hayat ve kariyer dersini, felsefi kalıpları, öğretileri, toplu olarak başka bir yerde bulmak zor. Ve Pirsig’in tüm bunları hikayeleştirmesi, normalde okunması çok kolay olmayan felsefi öğretilerini hazmetmemizde bize yardımcı oluyor.


Pirsig, doğu dünyasından öğrendiği meditatif ve huzurlu yaşam tarzıyla, batı dünyasının teknoloji ve gelişim üzerine kurulu yaşam tarzını birleştirmeye çalışıyor. Motosiklet tamiri üzerinde çalışırken bunun mümkün olduğunu görüyor. Tamir ettiği motosikletle bütünleşiyor, motosikletin ağrısını kendi vücudunda hissediyor ve bu ağrıyı gidermek onu özgür kılıyor. Çalışırken akan giden zamanı hissetmiyor…


Pirsig, insanların ya yaptıkları işle bütünleşmelerini ya da bütünleşecekleri işleri yapmaları gerektiğini savunuyor. Bu şekilde huzur ve paranın birbirine karşı olmayacağını, bir bütün olacağını anlatıyor.


Benim kariyerimi şekillendiren, iş ve yaşam seçimlerimde büyük etkisi olan bu kitap, özellikle Amerika’da kapitalizme karşı ayaklanmanın olduğu bir dönemde yazıldığı için çok popüler olmuş; pek çok kişiye alternatif düşünce ve yaşam tarzı sunmuş. Türkiye’de de uzun yıllardır kitapçılardan düşmeyen bu kitap, okuması çok kolay olmasa da okuyana büyük değerler sunacak bir kitap.


İyi okumalar efenim.


Nasıl satın alabilirsiniz? İdefix, D&R, BKMKitap


Yurt içi veya yurt dışı istediğiniz işi bulmanız, keyif alacağınız bir kariyere ulaşmanız için hazırladığım 'Hayalindeki O İş' adlı ücretsiz e-rehber için buraya tıklayabilirsiniz!


3. Açık, Andre Agassi


Bu HARİKA kitabın Türkiye’de tanınmamasına, çoğu kitapçıda satılmamasına inanamıyorum. Amerika’da ‘Çok Satanlar’ listesinden düşmeyen, çoğu kişinin favorisi olan bu kitap benim şu ana kadar okuduğum en iyi kitaplardan biri.


Dünyaca ünlü tenis şampiyonu Agassi‘nin bu kitabı bir oto biyografi olmaktan ÇOK ÇOK daha öte bir kitap. Evet, Agassi kendi hayatını anlatıyor. Ama Agassi’nin hayatından çıkarılacak o kadar çok mesaj ve öğrenim var ki… Bu kitaba bir oto biyografi demek yanlış olur. Bu tam anlamıyla bir kişisel gelişim kitabı.


Agassi kitabında, tüm çıplaklığıyla bir tenis şampiyonu olmanın perde arkasını bizlere gösteriyor. Küçüklüğünden beri gaddar, tenis ‘manyağı’ bir babayla büyümüş, her türlü zorlukla karşılaşmış olan Agassi, bize tüm kırılganlığını, yaşadığı her türlü psikolojik sorunu, başarısızlıklarını anlatıyor. Agassi’nin yaşadığı her başarıyla gözleriniz doluyor ve arka planda neler çektiğini, neler yaşadığını biliyor, o başarının anlamını derinlerde hissediyorsunuz.


Agassi, bu kitabında ne tarz kişisel gelişim imkanları sunuyor bize? Nelerle mücadele ediyor, bize nasıl örnek oluyor?

- Zorlu bir aile yaşantısı.

- Başarısız bir evlilik.

- Yanlış insanlarla birlikte çalışmak.

- İşkence gibi bir okul hayatı.

- Uyuşturucu sorunu.

- Başarı: Başarının getirdiği mental yük.

- Başarısızlık: Durmadan aldığı başarısızlıklar.

- Medyanın onunla durmadan ‘dalga geçmesi’.

- Dış görünüşüne gelen sert, duygusuz eleştiriler.

- Rakiplerinden aldığı acımasız yorumlar.


Sadece bunlarla da bitmiyor. Kitabın sonunda Agassi’nin nasıl ’hayırseverlik’ alanına da giriş yaptığını, hayatını nasıl daha da ‘anlamlı’ kıldığını görüyoruz.


Bu kitap… İnanın bana… Büyüleyici.

Hayatınızda onlarca alanda size yardımcı olabilir, örnek olabilir.


Türkiye’de popüler olmamasına aldırış etmeyin derim.

Okuyun, okutturun efenim.


Nasıl satın alabilirsiniz? Hepsiburada. (Her an tükenebilir. Olmadı sahaflardan alabilirsiniz.)


2. Simyacı, Paulo Coelho


Evet… Simyacı. Bu kitap her ne kadar bir kişisel gelişim kitabı olarak görülmeyip, ‘edebi kitap’ olarak değerlendirilse de bence çok güçlü bir kişisel gelişim kitabı.Coelho bu kitabında, ana karakterimiz Santiago’nun hazine yolculuğuna bizi davet ediyor. Santiago rüyasında gördüğü ‘hazinesini’ ararken yol boyunca türlü türlü maceralara atılıyor. Farklı farklı zorluklarla karşılaşıyor. Ve tüm bu zorlukların, evrenin ona bir testi olduğuna inanıyor. Eğer hazineyi hak ediyorsa pes etmemesi gerektiğini düşünüyor.


Kitapta hayat boyu unutmayacağım bir söz de mevcut:

Hayatın sırrı, oysa, yedi kere düşüp, sekiz kere kalkmaktı.


Ben Simyacı’yı küçükken okuduğumda Santiago’nun ’hazinesi’ benim için gerçekten bir hazineydi. Oysa son yıllarda her okuduğumda o ‘hazinenin’ anlamının benim için değiştiğini farkettim. Sizin için değerli, son zamanlarda aradığınız şey ne ise Santiago’nun ’hazinesi’ de o…


Sonuç olarak… Hayatınızda bir ‘anlam’, ‘hazine’ arayışındaysanız ve (veya) başarmak istediğiniz bir hedefi gerçekleştiremiyor, durmadan engellerle karşılaşıyorsanız… inanın Simyacı size ilaç gibi gelecektir.


Simyacı, tam bir başucu kitabı! Coelho, her yaşa, her kesime hitap edebilen bir dille, herkesin kendisine ders alacağı paylaşımlarda bulunuyor.


Keyifli okumalar…


Nasıl satın alabilirsiniz? Amazon, D&R, Kitapyurdu.1. Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, Dale Carnegie


Dale Carnegie’nin bu kitabı tam bir şaheser. Herkesin okuması gereken, hem kişisel hayatınızda hem de iş hayatınızda size büyük bir katkı sağlayacak bir kitap. (Başlığının biraz ‘click-bait’ olduğunun farkındayım. Ama unutmayın, bu kitap onlarca yıl önce yazılmış…)


Carnegie bu kitabında, kişisel tecrübelerinden, yaşanmışlıklarından örnekler vererek insanlarla nasıl ilişki kurulması gerektiğini anlatıyor. Karşındakiyle tartışmak, ona düşüncelerini kabul ettirmek yerine, nasıl olur da gerçekten karşınızdakiyle anlaşabilirsinizi bize gösteriyor.


Dale’in bu kitabında bana en çok fayda sağlayan şey, herhangi bir tartışmanın aslında bir kazananı olmadığını anlamam oldu. Karşı tarafa neyi kabul ettirirsen ettir, ne kadar mantıklı olursan ol, eğer onun kalbine dokunmazsan, aslında herhangi bir uzun vadeli değişim yaratamıyorsun. Karşı taraf hala derinlerde sana inanmıyor ve bunun için kafasında farklı farklı sebepler üretiyor.


Ben iş hayatında bu kitabı okuyanla okumayanın farkını kolaylıkla görebiliyorum. Etrafını pozitif etkileyen, durmadan dost kazanan insanlara sorduğumda çoğu bu kitabı okumuş oluyor.


Şahsen ben bu kitabı anneme de okuttum. Ona da olağanüstü bir katkısı oldu. Elektrik faturalarında çıkan problemlerden tutun, hastanede doktorlarla anlaşmalara kadar her konuda inanılmaz bir yetkinlik kazandı.


Sonuç olarak… Rica ediyorum, bu ince, eski kitabı okuyun ve okutun. :)


Nasıl satın alabilirsiniz? D&R, Trendyol, Hepsiburada.


----


BONUS: 5 Parasız Silikon Vadisi - Anlamlı Bir Yaşama ve Kariyere Uzanan Yolculuk


Ve... Benim için ayrı bir anlam ifade eden kitaba geldik: 5 Parasız Silikon Vadisi.

Benim kitabım.


Bu kitapta, Türkiye'deki kurumsal hayatımdaki zorluklardan başlayıp, Türkiye'de 'Cambly' firmasını kurmaya uzanan yolculuğumu anlattım. Bu yolculuk sırasında da sizlerle birlikte 'Anlamlı bir yaşam nedir?', 'Sabah yataktan nasıl motive kalkarız?', 'Yaptığımız iş bizi nasıl tatmin eder?' sorularına cevaplar aradım.


Hayat zorluklarla dolu. Ben bu zorlukların çözümü için bir metot sunmadım. Ancak yaşadığım zorlukları, ayağa kalkmanın çok zor olduğu anlarda nasıl ayağa kalktığımı (ya da... kalkamadığımı) anlattım ki sizler de zorluklarla mücadele ederken yanınızda bir yol arkadaşı olsun.


İnanın bana... Başarılı olmak için bazen tek gereken şey... Bir kez daha denemek. Yalnızca bir kez daha. Kitapta da bunu sizlerle birlikte yaşadım.


Ve... Daha da güzeli, kitabım okuyucuların oylarıyla, Platin Dergisi'nde 'Yılın en iyi girişimcilik kitabı' seçildi.Eğer kitabıma ulaşmak isterseniz linklerimiz:


Kitabı okuduktan sonra yorumlarınızı emre@silikonvadisinotlari.com üzerinden bana ulaştırabilirsiniz. :)


 


Eveeet, bu listemizin sonuna geldik. Umarım işinize yarar,

Sizin de önermek istediğiniz bir kitap varsa yorumlarda belirtin lütfen... :) İyi okumalar!


Comentários


bottom of page