top of page

Akıl Sağlığımızı Korumak için Yatırım Fikirleri

Güncelleme tarihi: 29 Oca 2022

‘Neye ne zaman yatırım yapsam?’ herkesin aklındaki soru… Belirsizliklerle dolu bir zamandan geçiyoruz, değişen kurlar, yeni çıkan varyantlar.


Gündem böyleyken, akıl sağlığımızı korumak gittikçe zorlaşıyorken, sizlerle bazı ‘Yatırım Tavsiyeleri’ paylaşmak istiyorum:


1- ‘Kur artacak mı azalacak mı, neyi, ne zaman alsam?’ sorusunu cevaplamak, tahminleme yapmak zor. Onun yerine kendinize bir rutin yaratabilirsiniz. Mesela her hafta pazartesi sabahı X tutarında Y alacağım gibi. Bu şekilde ‘daha düşer mi, artar mı?’ sorularını sormadan yatırımınızı yaparsınız. Düşse de artsa da yatırımınıza devam edeceksiniz. Riskinizi dağıtmış olursunuz.

Ayrıca yatırımınızın ardından ‘İyi mi yaptım, kötü mü?’ endişeniz de biraz olsun azalır. Bunun da yatırımın sağlığından çok sizin akıl sağlığınıza pozitif bir etkisi olacaktır.


2- Bu tarz zamanlarda en iyi yatırım ‘aile’ye olan yatırım. Gündemden, stresten dolayı ailenle olan bağların gerilmesine izin vermeyin. Şu an sadece risk altında olan yatırımlarınız değil, aile ilişkileriniz de riskte. Aileye ekstra özen gösterme zamanı. Unutmayın, onlar sizin ‘destek’ sisteminiz, siz de onların.

3- Sonraki en iyi yatırım sağlığınız. Tüm bu olaylarda yıpranmamak imkansız ama bunu ne kadar amorti edebilirsek de o kadar iyi. Düzenli yapacağınız spor, akıl ve vücut sağlığınıza büyük katkıda bulunacaktır. Ayrıca genelde bu tarz zamanlarda insanlar sağlıksız gıdalara yönelir. Negatif bir döngüye girmenin hiç mi hiç sırası değil. Doğru beslenme aklını da vücudunu da zinde tutar.


4- Kendinize yatırım. Kariyerinize, yeteneklerinize, kültürünüze. Online kurslar, kitaplar, yapacağınız yeni projeler. Bunların hepsi ‘değerini kaybetmeyen’, uzun vadede sizi ileri götürecek olan yatırımlardır. Zamanının ne kadarını haber izlemeye ne kadarını kitap okumaya harcıyorsunuz, bunu tekrar gözden geçirmenin vakti gelmiş olabilir…

5- Aktivitelerinize yatırım. Sizi en mutlu eden aktiviteler belirleyip, onları arttırabilirsiniz. Mesela beni sabah kalktıktan sonra bir Latte alıp yürüyüşe çıkmak veya doğa yürüyüşleri mutlu ediyor. Zihnimizi Instagram storyleriyle değil, kendi aktivitelerimizdeki anılarımızla doldurmaya çalışalım. Mümkünse bunu sadece hafta sonları değil, hafta içi, iş öncesi veya iş sonrası da yapmaya çalışalım.


Sizin önermek istediğiniz, ‘akıl sağlığını korumamıza yardımcı yatırımlar’ neler?

Akıl sağlığımızı koruduğumuz bir dönem diliyorum hepimize.


Comentarios


bottom of page