top of page

Silikon Vadisi Nedir, Nasıldır?

Güncelleme tarihi: 23 Tem 2021

Silikon Vadisinde çalışmaya başlamamın üzerinden 3 ay geçti; ilk izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.


İş ve Yaşam Dengesi

Vadide iş ve yaşam dengesi birçok şirkette maksimize edilmiş durumda. Buraya gelmeden önce rekabet çok yüksek olduğu için çalışanların çok uzun saatler, yüksek tempoda çalıştıklarını düşünüyordum. Geldiğimde herkesin bu dengeyi çok güzel kurduğunu ve bu şekilde çalışma saatlerini daha verimli geçirdiklerini gördüm.

Genelde işe giriş çıkış saatleri bulunmuyor. Kendini en verimli hissettiğin zamanlarda çalışıyorsun. Ortalama 8 saat çalışılıyor; ama bu bir gün 7 saat çalışıp, diğer gün 9 saat çalışmak şeklinde de olabiliyor. Bu saatleri işine, hedeflerine ve kişisel tercihlerine göre belirleyebiliyorsun.

Evden çalışmak veya ofise gitmek genelde çalışanın insiyatifine bırakılıyor. Daha verimli olacağını düşünüyorsan bir cafe’den bile çalışabilirsin. Pek çok kişi bir hafta Los Angeles’da, bir hafta Seattle’da kalıp; gün içlerinde cafe’lerde çalışıp, akşamları ve haftasonları da yeni yerler keşfediyorlar. Bunların izinden sayılmadığını söylememe gerek yok; çünkü pek çok şirkette izin günü sınırı da bulunmuyor. Suistimal edilmeyeceği bilindiği için istenildiği kadar izin yapma hakkı sunuluyor.

Hayat kalitesini yükseltmenin bir diğer adımı da işine olabildiğince yakın oturmak. Ofise bisikletle veya koşarak gelenler oldukça fazla. San Francisco’nun dışında yaşamak, İstanbul’da her gün saatlerce trafik çeken biri olarak bana çok normal geliyorken, burada pek çok insan için hayat kaliteni düşürecek bir seçenek olarak algılanıyor.


Hedeflerin Ölçülebilir Olması

İş ve yaşam dengesinin bu kadar yüksek olmasındaki bir sebep de hedeflerin çok iyi ölçülebilir olması. Türkiye’de hedeflerin (KPI’ların) ölçülebilir olması her zaman önemli bir konu olmuşken, hiç bir zaman bu kadar iyi işlediğine şahit olmadım. Hedefler çok basit ve net olarak belirleniyor; kolaylıkla takip edilebilecek şekilde de sistemler kuruluyor. Bu şekilde senin başarını sen dahil herkes kolaylıkla görebiliyor. Bu da 8 saati doldurma ihtiyacını tamamen ortadan kaldırıyor. Çünkü ofiste ne kadar zaman geçirdiğin değil, ne kadar başarılı olduğun önemli. Boşa zaman geçirmenin ne kadar gereksiz olduğunu bu şekilde çok iyi kavrıyorsun.


En İyilerle Birlikte Çalışmak

Dünyada buraya karşı olan yüksek talep, insanların başarılı olma hırsı ve bunun için her gün yeni birşeyler denemeleri, etrafındaki başarı hikayelerinin gittikçe artmasına, herkesin bir başarı öyküsünün olmasına yol açıyor.

Vadide bulunanların başarılarını o kadar sık duymaya başlıyorsun ki, bir yerden sonra bunların olabilirliğine sen de inanıyorsun ve çabalamaya başlıyorsun. Mesela ofisteki bir arkadaşımın yaklaşık 6 tane kitap yayınladığını öğrendiğim gün blog yazılarımı yazmaya başladım.

Hayal edebiliyorsan, başarabilirsin. Bazen başarı öyküleri bize o kadar uzak oluyor ki hayalini bile edemiyoruz. İşte bunu vadide yaşamıyorsunuz.

Çeşitlilik: Vadinin Yerlileri

Silikon vadisinin yerlileri, burada doğmuş, büyümüş insanlardan değil de buraya okumaya veya çalışmaya gelenler ve yaklaşık 10 senedir burada yaşayanlardan oluşuyor. Her sene, her ülkeden binlerce teknoloji profesyoneli buraya geliyor. Bu da insan çeşitliliğinin inanılmaz yüksek olmasına sebep oluyor. İnsan çeşitliliğinin yüksekliği de farklı milletlere, farklı düşünce tarzlarına açık olmayı, hoşgörülü ve sabırlı olmayı beraberinde getiriyor. Vadide bu şekilde başarılı ama aynı zamanda sakin ve barışçıl bir ortam oluşuyor. Bunu trafikte insanların birbirlerine karşı sergilediği tavırdan görebileceğiniz gibi, iş yerinde hataya ve yanlış anlaşılmaya karşı olan yüksek toleranstan da görebiliyorsunuz.

Hataya ve yanlış anlaşılmaya karşı olan yüksek tolerans, inovasyon ve yeniliği de beraberinde getiriyor.

Yabancıların Başarısı

Amerika’daki vize süreçlerinin zorluğu yabancı çalışanların büyük başarılar elde etmesinde yatan sebeplerden bir tanesi. Pek çok insanın vizesi şirketlerine bağlı olduğundan ve başarılı oldukları sürece burada kalabileceklerinden dolayı özellikle yabancılar, işlerine dört elle sarılıyorlar. Bu ve benzeri sebeplerle yabancıların genelde daha kısa zamana daha fazla başarı sığdırdıklarını, pek çok şirketin üst seviye yönetimlerinde yer aldıklarını ve vadinin gelişimine inanılmaz katkılarda bulunduklarını görüyorsunuz.

Sonuç olarak, silikon vadisinin arkasında yatan başarı tamamen burada bulunan insanlarla alakalı. Eğitimin, güzel yaşamanın, hoşgörünün ve insan çeşitliliğinin tavan yaptığı bir yer burası. İstanbul’un da bir gün böyle bir yere dönüşmesini çok isterim. Sizce bu mümkün olabilir mi?

---

Yurt içi veya yurt dışı istediğiniz işi bulmanız, keyif alacağınız bir kariyere ulaşmanız için hazırladığım 'Hayalindeki O İş' adlı ücretsiz e-rehber için buraya tıklayabilirsiniz!

Comments


bottom of page